NTS Drama Festivals - Ontario

ONTARIO SHOWCASE AWARDS 2018

Adjudicator: Erin Brubacher

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARDS

EXPLORATION OF THEATRICAL FORM AND CONTENT - The Ensemble - Womanly - Aurora High School

MAKE-UP RESEARCH AND DESIGN - Marie-France Pilon & Jasmin Virtanen - Heubner The Reluctant - Holy Trinity Catholic Secondary School

PERFORMING YOURSELVES - Hannah Mccallum And Spencer Stringer - Exorcizing Restraint - Widdifield Secondary School

PROPS DESIGN AND TREATMENT - Jessica Mcnea Dooley, Zoe Roy - Things Fall (Meanwhile) - Nelson High School

INTERPLAY OF LIGHTS AND MUSIC - The Borden Quartet And Matt Vesnaver - Lizzie Borden Of Fall River - Listowel District Secondary School

THEATRICAL JOY - The Ensemble - Appropriate Audience Behavior - Carleton Place High School

PERFORMER PHYSICALITY WITH THE ELEMENTS OF DESIGN - The Company - And She Split The Sky In Two - Brantford Collegiate Institute

COMMITMENT TO TELLING A STORY - The Company - Of Mice And Men - West Ferris Secondary School

COLLECTIVE MOVEMENT AND USE OF SCENIC ELEMENTS - The Ensemble - The Wallpaper - Dante Alighieri Academy

COMIC GENIUS - Kiki Ayoola - Play Rights - Loretto College School

HUMAN LANDSCAPE / CREATING WORLDS - The Chorus - Without Her - John Fraser Secondary School

PURE THEATRE MAGIC - The Company - The Twoman - Grimsby Secondary School

 

MIRA AWARDS

PUPPET DESIGN (FUTURE PRODUCTION DESIGNER) - Jessica Cantlon - And She Split The Sky In Two - Brantford Collegiate Institute

ORIGINAL MUSIC - Genesis Caliste - Play Rights - Loretto College School

ORIGINAL CONCEPT (PLAYWRIGHT AND DIRECTOR) - Dc Dzoja - Without Her - John Fraser Secondary School

THE TWOMAN - Rachel Binns And Zakeri Mcdonnell - The Twoman - Grimsby Secondary School

PLAYWRIGHT AND DIRECTOR COLLABORATION - Aleria Mckay And Blayne Hoskins - And She Split The Sky In Two - Brantford Collegiate Institute

ORIGINAL ARTISTIC RESEARCH - Kathy Martinez, Journey To And The Ensemble - Play Rights - Loretto College School

 

OUTSTANDING STAGE MANAGER AWARD

Sammy Lawless - The Twoman - Grimsby Secondary School

 

MARGORY BENNIE TECHNICAL THEATRE AWARD

Jessica Domingues - Play Rights - Loretto College School

 

JOHN BENNIE TECHNICAL THEATRE AWARD

Alex Naylor - Lizzie Borden of Fall River - Listowel District Secondary School

 

WAYNE FAIRHEAD NEW PLAY AWARD

Jack Bailey & Josee Leclair - Untitled - Guelph Collegiate Vocational Institute

 

KEN & ANN WATTS BURSARIES

Jessica Cantlon - Brantford CI, Brantford

DC (Danielle) Dzoja - John Fraser SS, Mississauga

Betty Fan - Pierre Elliott Trudeau SS, Markham

Sarah Shears - Westdale SS, Hamilton

 

KEN & ANN WATTS SCHOLARSHIPS

Aleria McKay - Brantford Ci, Brantford

Melody Pigeon - Ursuline College CHS, Chatham

Kathy Martinez - Loretto College School, Toronto

Olivia Martins - St. Benedict CSS, Cambridge

 

IATSE INTERNATIONAL SCHOLARSHIP

Jacob Patterson - Our Lady of the Lourdes CHS, Guelph

 

STRATFORD SUMMER PROGRAM SCHOLARSHIP

Cooper Bilton - Brantford CI, Brantford

Liv Hussey - Goderich DCI, Goderich